Pe scurt
ASF a publicat pe 29 mai 2026 noile tarife de referință RCA, calculate de KPMG. Pentru o persoană fizică, ele merg de la 1.283 de lei pe an (51–60 de ani, mașină de până în 50 kW, în afara Bucureștiului și Ilfovului) până la 5.325 de lei (sub 30 de ani, 151–200 kW, în București și Ilfov). Sunt repere statistice, nu prețuri: oferta reală vine de la asigurători și poate ieși sub sau peste tabel.
Când cauți „tabel prețuri RCA”, de fapt cauți un singur lucru: cât ar trebui să coste polița pentru mașina ta. Singurul tabel public și oficial cu astfel de cifre este cel al tarifelor de referință, publicat de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) de două ori pe an. Mai jos îl găsești complet, în varianta din mai 2026, împreună cu explicația fiecărei coloane și cu motivele pentru care prețul tău poate diferi.
Ce este tariful de referință RCA
Legea 132/2017 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto definește tariful de referință drept „prima de asigurare cu caracter orientativ determinată pe baza datelor statistice de la nivelul pieței de asigurări RCA” (art. 2 pct. 24). Tot legea dă și formula: pornește de la prima de risc (dauna medie înmulțită cu frecvența medie a daunelor din ultimii 5 ani) și adaugă rezervele pentru daunele neavizate încă, evoluția frecvenței și a costului daunelor, cheltuielile asigurătorului și marja de profit.
Cine îl calculează? Articolul 18 alin. (2) din aceeași lege spune că tariful de referință „se calculează semestrial de către o societate cu expertiză recunoscută în domeniu, contractată de către A.S.F.” și „se publică de către A.S.F.”. Pentru tabelul din mai 2026, firma a fost KPMG.
La publicare, ASF a insistat pe o frază pe care e bine s-o ții minte: tarifele de referință RCA „nu reprezintă prețuri de piață, nu sunt obligatorii și nu sunt stabilite de ASF”. Fiecare asigurător își calculează singur prima, pe criteriile lui de risc (art. 18 alin. (3) din Legea 132/2017).
Tabel prețuri RCA 2026 pentru persoane fizice
ASF împarte tabelul pe trei criterii: vârsta șoferului (proprietar sau utilizator), puterea motorului în kilowați și zona. Zona are doar două valori: București și Ilfov (B/IF) și restul județelor. Toate sumele sunt în lei, pentru un an de asigurare.
București și Ilfov
| Vârsta | ≤ 50 kW | 51–75 kW | 76–100 kW | 101–125 kW | 126–150 kW | 151–200 kW | 201–300 kW | > 300 kW |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ≤ 30 ani | 3.974 | 4.199 | 4.760 | 4.281 | 4.258 | 5.325 | 5.186 | 4.956 |
| 31–40 ani | 2.205 | 2.486 | 2.666 | 2.877 | 3.029 | 4.030 | 4.047 | 3.821 |
| 41–50 ani | 2.232 | 2.425 | 2.695 | 2.899 | 3.057 | 4.088 | 4.035 | 3.793 |
| 51–60 ani | 2.143 | 2.319 | 2.566 | 2.796 | 2.974 | 3.941 | 3.855 | 3.676 |
| > 60 ani | 2.215 | 2.417 | 2.693 | 2.959 | 3.088 | 4.077 | 4.186 | 3.978 |
Restul județelor
| Vârsta | ≤ 50 kW | 51–75 kW | 76–100 kW | 101–125 kW | 126–150 kW | 151–200 kW | 201–300 kW | > 300 kW |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ≤ 30 ani | 2.361 | 2.571 | 2.896 | 3.055 | 3.254 | 4.344 | 4.163 | 3.998 |
| 31–40 ani | 1.356 | 1.469 | 1.634 | 1.739 | 1.835 | 2.456 | 2.389 | 2.266 |
| 41–50 ani | 1.368 | 1.481 | 1.642 | 1.760 | 1.860 | 2.493 | 2.438 | 2.344 |
| 51–60 ani | 1.283 | 1.420 | 1.584 | 1.686 | 1.812 | 2.382 | 2.352 | 2.249 |
| > 60 ani | 1.359 | 1.471 | 1.665 | 1.758 | 1.891 | 2.500 | 2.499 | 2.416 |
Sursa: ASF, „Tarife de referință pentru asigurarea RCA, persoane fizice, mai 2026”, publicate pe asfromania.ro.
Cum citești tabelul pentru mașina ta
Ai nevoie de trei informații, toate la îndemână:
- Puterea în kW. O găsești în certificatul de înmatriculare, la rubrica P.2 (puterea netă maximă). Dacă știi doar caii putere, împarte la 1,36. Coloanele ASF corespund aproximativ acestor intervale în CP: până la 68 CP, 69–102 CP, 103–136 CP, 137–170 CP, 171–204 CP, 205–272 CP, 273–408 CP și peste 408 CP.
- Vârsta. Rândul se alege după vârsta asiguratului.
- Zona. București și Ilfov au tabelul lor; toate celelalte județe intră în „restul județelor”.
Exemplu: ai 35 de ani, locuiești în Vâlcea și conduci o mașină de 110 CP. Împărțit la 1,36, asta înseamnă aproximativ 81 kW, deci coloana 76–100 kW. Rândul 31–40 de ani din tabelul „restul județelor” îți dă un tarif de referință de 1.634 de lei pe an. Aceeași mașină, cu același șofer, în București ar avea un reper de 2.666 de lei.
Observă două lucruri care nu sunt intuitive. Primul: diferența dintre București-Ilfov și restul țării e mare la toate vârstele, pentru că acolo sunt mai multe daune și mai scumpe. Al doilea: tariful nu crește mereu cu puterea. La mașinile de peste 300 kW e uneori mai mic decât la cele de 151–200 kW, fiindcă statistica e făcută pe daunele reale ale fiecărui segment, nu pe o regulă de proporționalitate.
Tarife de referință pentru persoane juridice
Pentru firme, ASF nu mai împarte pe vârstă (polița se face pe datele firmei), ci doar pe putere și zonă:
| Zona | ≤ 50 kW | 51–75 kW | 76–100 kW | 101–125 kW | 126–150 kW | 151–200 kW | 201–300 kW | > 300 kW |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| București și Ilfov | 2.156 | 2.490 | 2.206 | 2.150 | 2.196 | 2.756 | 2.689 | 2.695 |
| Restul județelor | 1.476 | 1.719 | 1.495 | 1.499 | 1.569 | 1.825 | 1.925 | 1.868 |
Tarife de referință pentru autovehicule de transport marfă
Pentru vehiculele de transport bunuri, criteriul este masa maximă autorizată:
| Asigurat | < 3.500 kg | 3.500–15.999 kg | 16.000–21.000 kg | > 21.000 kg |
|---|---|---|---|---|
| Persoane fizice | 1.833 | 2.736 | 8.626 | 4.195 |
| Persoane juridice | 2.388 | 4.022 | 11.115 | 3.820 |
Dacă ai o autoutilitară sub 3,5 tone, reperul tău e prima coloană. Pentru utilitare găsești explicații suplimentare pe pagina RCA autoutilitară.
Ce s-a schimbat față de noiembrie 2025
Potrivit comunicatului ASF din 29 mai 2026, comparativ cu tarifele de referință din noiembrie 2025:
- la persoanele fizice, tarifele au crescut în medie cu 12,3% pentru autoturisme și cu 11,7% pentru vehiculele de transport bunuri;
- la persoanele juridice, creșterea a fost de 9,9% pentru autoturisme și de 10% pentru vehiculele de transport bunuri;
- dauna medie la autoturisme a crescut cu 5,8%, iar frecvența daunelor la autoturismele persoanelor fizice cu 1,9%;
- încărcarea pentru cheltuielile de achiziție și administrare folosită în calcul a urcat de la 18,1% la 20,8%.
Au existat și scăderi. Cea mai vizibilă: pentru un șofer de peste 60 de ani din București-Ilfov, cu o mașină de peste 300 kW, tariful de referință a coborât cu 5,4%, la 3.978 de lei.
Tariful de referință față de prețul pe care îl plătești
Prețul real al poliței îl stabilește exclusiv asigurătorul. La calcul, el poate folosi propriile criterii de risc, coeficienți și instrumente de ajustare, cu respectarea principiilor actuariale (art. 18 alin. (3) din Legea 132/2017), istoricul daunelor plătite în ultimii 5 ani pentru vehiculul asigurat (art. 18 alin. (5)) și clasa ta bonus-malus.
ASF a făcut chiar această comparație. Pentru autoturismele persoanelor fizice, primele medii practicate în primul trimestru, pentru polițe de 12 luni aduse la clasa B0, au fost sub tariful de referință în 41 de segmente și peste el în 39. Pentru autoturismele firmelor, 8 segmente au fost sub și 8 peste. Cu alte cuvinte, tabelul te ajută să știi dacă o ofertă e „normală”, dar nu îți spune cât vei plăti.
Tot de aceea, oferta de asigurare RCA trebuie să conțină o „informare cu privire la tariful de referință în care se încadrează potențialul asigurat” (Norma ASF nr. 20/2017, art. 13 alin. (7) lit. j). O vezi în documentul de ofertă al asigurătorului.
Preț RCA pe 12 luni și pe perioade mai scurte
Tarifele de referință sunt calculate pentru un an. În practică, poți încheia RCA și pe perioade mai scurte: o lună, câteva luni sau șase luni. Prețul nu se obține împărțind tariful anual la 12: fiecare asigurător are tarife proprii pe fiecare durată, așa că merită să compari și durata, nu doar asigurătorul. Pe pagina RCA pe o lună găsești când are sens o poliță scurtă.
Cum găsești cel mai ieftin RCA pentru tine
Nu există un asigurător „cel mai ieftin” pentru toată lumea. Fiecare cântărește altfel vârsta, mașina, zona și istoricul, iar ordinea ofertelor se schimbă de la un șofer la altul. Singura metodă sigură e să vezi ofertele una lângă alta, pentru exact datele tale:
- compari prima cu și fără decontare directă, pentru că asigurătorul trebuie să ți le arate pe amândouă (Norma ASF 20/2017, art. 13 alin. (7)). Ce e decontarea directă și când merită plătită găsești în ghidul despre decontarea directă;
- verifici clasa bonus-malus trecută în ofertă: dacă ai condus ani la rând fără daune, ar trebui să fii într-o clasă de bonus;
- te uiți la durata poliței și la data de început, ca să nu rămâi descoperit nicio zi.
Pe auto-rca.ro, ofertele vin direct de la asigurători, prin brokerul nostru, și le vezi una sub alta după ce scrii numărul mașinii. Primul pas nu îți cere nicio dată personală: pornești de aici. Dacă vrei întâi să înțelegi cum funcționează calculul, citește și articolul despre calculatorul RCA fără date personale.
Când contează tariful de referință direct: asigurații cu risc ridicat
Tariful de referință are și un rol juridic. Legea numește „asigurat cu risc ridicat” persoana pentru care cel puțin 3 asigurători RCA ofertează o primă de N ori mai mare decât tariful de referință (art. 2 pct. 5 din Legea 132/2017). Pentru acești șoferi există un mecanism separat, administrat de BAAR, despre care am scris în ghidul BAAR.
Pe scurt: dacă toate ofertele primite sunt de câteva ori peste valorile din tabelul de mai sus, merită să verifici dacă te încadrezi în categoria de risc ridicat și ce opțiuni ai.
Întrebări frecvente
Articol scris de echipa auto-rca.ro, pe baza legislației în vigoare la data publicării. Nu ține loc de consultanță juridică pentru un caz anume; legile se schimbă, iar textul oficial e cel din Monitorul Oficial.


